تبلیغات
روستای دیجوجین - خیر بزرگ مدرسه ساز دیجوجین


یاشاسین بیزیم گندیمیز
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

نویسندگان:

آمار وبلاگ:

ساعت مچی

|

جلوگیری از کپی کردن مطالب

target="_blank">آمار

Admin Logo themebox

خیر بزرگ مدرسه ساز دیجوجین

نوشته شده توسط:محمد منافی دیجوجین
جمعه 15 بهمن 1389-03:39 ق.ظ

 

حسن علی علی پور از برجسته ترین خیرین مدرسه ساز کشور می باشد که نشان نقره ای  خورشید خیران کشور نیز به وی اهدا شده است. این مرد نیکوکار 72 مدرسه رابا هزینه شخصی خود و  به یاد 72 شهید عرصه خونین نینوا ساخته و در اختیار سازمان آموزش و پرورش قرار داده است.حسنعلی علیپور در سال 1317 در روستای دیجوجین اردبیل به دنیا آمد تا سوم ابتدایی در این روستا زندگی و پس از فوت پدرش به تهران عزیمت کرد و به تجارت فرش پرداخت و سپس با گسترش کار خود ، در آلمان به صادرات فرش ایرانی به اروپا مشغول شد .او 2 هفته پس از پیروزی انقلاب اسلامی در نامه‌ای به نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل ضمن ابراز علاقه خود به انجام کارهای عام المنفعه ، در نخستین اقدام خیرخواهانه مسجدی در اردبیل ساخت .از مرحوم حسنعلی علیپور به یاد 72 شهید کربلا 72 مدرسه و تعداد زیادی درمانگاه ، مسجد و غسالخانه در نقاط محروم استان اردبیل به یادگار مانده است .مرحوم علیپور  به علت سکته مغزی در بیمارستان علوی اردبیل بستری شد اما معالجه پزشکان موثر واقع نشد و در سن 72 سالگی دارفانی را وداع گفت.

 

 

 

 

 

واین هم مطالبی كه قبل از فوت ایشان بیان شده بود.

هزاران فرزند، غمخوار مردی از تبار نیکان

83638 -۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹
و اکنون حسنعلی علیپور به علت دومین سکته مغزی در بخش ICU بیمارستان علوی اردبیل بستری است . شاید تقدیر چنین بود که این بار ...

هزاران فرزند ، غمخوار مردی از تبار " نیکان " در طولانی ترین شب سال 1317 در یک روستای دورافتاده اردبیل به نام دیجوجین ، مادری در انتـظار تولــد پنجمین فرزند خویش است ؛ عباس ، زبیده ، حبیبه و حسین علی پیش ازاین چشم ، مادرشـان را روشن کرده بودند . در آن روزها از برق خبری نبود ، روشنایی های شب ، تنها محدود به چند چراغ نفت سوز می شد.
ننـه سکینه که اغلـب بچه‌های این روستا و بقیه ده های اطراف را بدنیا آورده بود آن شب کنار بانـوی خانـه بود؛ با کمک او انتظار بسر آمد و فرزند پنجم خانواده چشم به دنیا گشود ؛ پدرش مشهدی مرادعلـی کشـاورز و از خیـران و معتمدان روستا بود ؛ مشهدی مرادعلی نام نوزداش را " حسنعلی " گذاشت . پری خانم مادر حسنعلـی ، زن بسیار با ایمانـی بود بگونه‌ای که وجود فرزندانش را با تار و پود عشـق و ایمـان می تنید و هیچگاه بدون وضو به بچه هایش شیر نمی داد .
هنوز صدای سوره یس که مادر از حفـظ داشت و از صبح چهارشنبه تا صبح شنبه به خواندن آن مداومت می‌کرد در خاطر حسنعلی هست . حسنعلی علی پور خود می‌گوید : پدرم کشاورز بود ، تا کلاس سوم ابتدایی در روستای زادگاهم درس خواندم و بعد از فوت پدر با مادرم به تهران آمدم و در این شهر دیپلم گرفتم و بعد از سربازی به اروپا رفتم . حسنعلی علی پور ، ماجراجو بود و عاشق سفر ، او در عنفوان جوانــی به آلمان رفت و در آنجا به تجارت فرش روی آورد .
حسنعلی با آن که در آلمان ، تاجـــری موفق شناخته می شد باز عاشق ایران بود و دیوانه وار وطنش ایران را دوست داشت .
او 2 هفته پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، کارهای خیرش را در ایران آغاز کرد .
حسنعلی علی پور می‌گوید به خاطر علاقه‌ای که به وطنم داشتم در سال 1357 به آیت‌ الله مروج نماینده وقت ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی نامه ای نوشتم و آمادگی خود را برای کارهای خیر اعلام کردم .
او می افزاید : در آن سال ها قرار داد ساخت مسجـد و غسالخانه را با جهاد سـازندگی آذربایجان شرقـی امضا کردم و این نخستین گام من برای امور خیریه و کارهای عام المنفعه بود .
امور خیر علی پور ، در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی گسترش یافت و به یاد14 معصـوم 14 مدرسه در مناطق مختلف استان اردبیل و 72 مدرسه به یاد شهدای کربلا ، ساخت و همه زندگی و حتی خانه مسکونی اش را به همین منظور وقف سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور کرده است . یکبار وقتی از این مرد بزرگ پرسیدم چه احساسی داری وقتی مدرسه‌ای را که خود ساخته ای افتتاح می‌کنی گفت : از ذوق گریه می‌کنم و از این حالت معنوی ، حالت بالاتری در خود احساس نمی‌کنم . او ، گرچـه هیچگاه فرزنـدی نداشت اما ‌به من گفت : همه این هزاران دانش آموزی که در مــدارس من درس می‌خوانند فرزندانم هستند . وقتی از او آرزویش را پرسیدم گفت : این که مردم در یکی از این مدارس مرا دفن کنند تا دانش آموزان پا بر روی قبر من بگذارند و تردد کنند . بهترین خاطره او مربوط به روز افتتاح غسالخانه‌ای است که ساخته است .
خودش می گوید: در زمان افتتاح غسالخانه مردم جمع شده بودند ؛ یکی از آن میان که مرا نمی‌شناخت دست به دعا برداشت و از خدا خواست : « خدایا کاری کن که بانی غسالخانه را همین جا شستشو دهیم » که در این موقع همه آمین گفتند! و اکنون حسنعلی علی پور به علت دومین سکته مغزی در بخش ICU بیمارستان علوی اردبیل بستری است . شاید تقدیر چنین بود که این بار بر بالینش حضور یابم .
سلام می کنم ، دستش را می گیرم و می گویم : فهیمی هستم ...
خاطرت هست روزی را که تماس گرفتی و به یکایک همکاران سلام ‌رساندی و اسم همه را از حفظ داشتی ؟ اما حسنعلـی علی پور این بار ، نای سخن گفتن ندارد ، پرستار می‌گوید اگر دستت را فشار داد معلوم است که تو را می‌شناسد .
دقایقی را در کنار بسترش می مانم و به چهره اش خیره می شوم و خاطرات مصاحبت با او را مـرور می کنــم و لحظاتــی بعد با آرزوی سلامتی برای او ، بالینش را ترک می کنم و به سراغ دکتر الطافـی پزشک معالــج او مــی روم و حال آقای علی پور را از وی می‌پرسم می گوید : حاج آقا یک بار عمـل قلــب کرده است ، کیسه صفرایش را هم برداشته ، بیماری قند هم دارد و سه ماه پیش هم سکته مغزی کرده است بنابراین تنها امید ما به خداست که باز هم حاج آقا سلامتی خود را باز یابد .
از زحمات دکتر معالج آقای علی پور قدردانی و با او خداحافظی می کنم و به سراغ کسانـی می روم که این مرد خیر را کم و بیش می شناسد . حقیقت پور استاندار اردبیـل می گوید : چگونه می‌توانم وصف مردی را بگویم که گام بر گام فرشتگان گذاشته و شمع وجود خویش را نثار فطرت های زلال و پاک کودکان معصوم و محروم این سرزمین کرده است . ژیلا فیروزی مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل هم می‌گوید : سخـن گفتــن از شخصیت انسانهایی که به تعبیر کتاب الله « جاهدوا فی‌اموالهم و انفسهم » را سرلوحه حیات خویش قرار داده اند از توان هر سخنور و نگارنده‌ای خارج است . جواد قرآن نویس رییس مجمع خیران مدرسه ساز استان اردبیل هم می‌گوید : ‌سخن گفتن از مردی که حاصل عمر خود را در طبق اخلاص گذاشته و به نام و یاد72 تن از شهدای کربلا برای فرزندان این آب و خاک مدرسه ساخته و در عمل به باز تعریف فرهنگ ایثار پرداخته ، چندان آسان نیست . بدری مدیرکل نوسازی مدارس استان اردبیل هم می‌گوید : علی پور هر آنچه از مال دنیـا داشت با معبود خود معامله کرد ؛ ایشان یک انسان واقعی است . ناصر قفلـی عضو جامعه خیران مدرسه‌ساز کشور هم می‌گوید : لقب « انسـان دوست داشتنـی » برای ایـن بزرگ مرد عرصه مدرسه سازی گرچه زیبنده است اما در برابر حسنعلی علی پور حقیر است ، افتادگی و محبت او هرگــز فراموش نمی شود . در پایان خواستم به سراغ برخی افراد تحصیل کرده بروم که درس خواندن را در مدارس علی پور آغاز کرده‌اند دیدم چه مطالبی مستندتر از گفته های خود ‌آقای علی پور که قبلا به من گفته بود .
علی پور به من گفته بود : در آخرین جشنواره خیران مدرسه ساز ، کاغذی به من دادند که نوشته بود به حاج آقا علی پور بگویید از شما تشکر می‌کنم من فوق لیسانس اقتصاد هستم ، خواهـرم پزشک و برادرم مهندس ما درس خواندن را از مدارس علی پور آغاز کردیم .
خلاصه آنکه امروز آقای علی پور گرچه در بستر بیماری است و فرزندی از خود ندارد تا در این روزها غمخوار او باشد اما هزاران دانش آموز که در مدارسش درس می‌خوانند ، چونان فرزندانی ، دست به دعا برداشته‌اند و برای سلامتی او دعا می کنند. التماس دعانظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 4 دی 1392 06:25 ب.ظ

نادر صوفی
جمعه 10 مهر 1394 10:32 ب.ظ
سلام .درسته من اهل روستای شما نیستم.ولی یه دوستی دارم که دیجوجینیه.که اطلاعات خوبی ازش گرفتم.درضمن روستای شمارو دوست دارم. روستای شما بزرگان زیادی در عرصه های علمی ؛قرآنی و ورزشی هم دارد که هرکدام درنوع خودشان خدمت بزرگی به کشور کرده اند.من جمله :1.دکتر حاج حسین کرمی دیجوجین؛جراح نامی وقاری ممتاز بین المللی که میتونید به سایتش برید2.مهندس حاج سجاد صفرنژاد دیجوجین :قاری ممتاز کشوری3.هوشنگ نظری دیجوجین :قهرمان اسبق آسیا وعضواسبق تیم ملی کشتی فرنگی ایران که میتونید به سایت قهرمانان ملی برید4.دکتر محمد محمدی دیجوجین :پزشک نامی ساکن تهران ومدیرکل اسبق بهزیستی اردبیل.یاحق
پاسخ محمد منافی دیجوجین : ممنون از راهنمایی های گرانقدر شما حتما
چهارشنبه 31 تیر 1394 05:11 ب.ظ
سلام مردم دیجویجین مگه اقای علی پور براتون یه لطف بزرگ نکرده که هیشکی یه نظری نمیده طبق اطلاعاتی که اقای منافی عزیز لطف کردن تهیه کردن اقای علی پور مدرسه ساز روستای مانیس ؟چرابی محلی میکنین افتخار کنید بزرگترین حق براتون کرده روحش شاد
پاسخ محمد منافی دیجوجین : تشکر از نظرتون
چهارشنبه 31 تیر 1394 05:11 ب.ظ
سلام مردم دیجویجین مگه اقای علی پور براتون یه لطف بزرگ نکرده که هیشکی یه نظری نمیده طبق اطلاعاتی که اقای منافی عزیز لطف کردن تهیه کردن اقای علی پور مدرسه ساز روستای مانیس ؟چرابی محلی میکنین افتخار کنید بزرگترین حق براتون کرده روحش شاد
پاسخ محمد منافی دیجوجین :
چهارشنبه 31 تیر 1394 05:11 ب.ظ
سلام مردم دیجویجین مگه اقای علی پور براتون یه لطف بزرگ نکرده که هیشکی یه نظری نمیده طبق اطلاعاتی که اقای منافی عزیز لطف کردن تهیه کردن اقای علی پور مدرسه ساز روستای مانیس ؟چرابی محلی میکنین افتخار کنید بزرگترین حق براتون کرده روحش شاد
پاسخ محمد منافی دیجوجین : واقعا
شنبه 20 تیر 1394 04:06 ق.ظ
روحش شاد خدارحمتش کنه خیلی کار بزرگی به حق بچه ها کرد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.